ماساژ سنگ داغ

نکاتی درباره ماساژ سنگ داغ و فواید و نتایج مثبت آن

اگر شما نیز علاقه به ماساژ داشته و به مراکز ماساژ مراجعه کرده باشید قطعا نام ماساژ سنگ داغ را شنیده‌اید. ماساژ سنگ داغ یکی از انواع ماساژ‌هایی است که در مراکز ماساژ درمانی عرضه می گردد. البته شاید نتوانید در مراکز ماساژ ایرانی متخصص این نوع ماساژ را پیدا کنید. در این مقاله قصد داریم در مورد ماساژ سنگ داغ نکاتی مفید را برای شما بیان کنیم. اینکه چه کسانی باید از این نوع ماساژ استفاده کنند و چه افرادی خیر. و همچنین فواید ماساژ سنگ داغ را نیز بیان خواهیم کرد. همراه ما باشید تا بیشتر با این نوع ماساژ خاص آشنا گردید.
ماساژ سنگ داغ یکی از روش‌های ماساژ درمانی است که به شما کمک می‌کند تا تنش عضلات خود را کاهش داده و بافت‌های آسیب دیده بدن‌تان را درمان نمایید. اگر این ماساژ را تجربه کرده باشید قطعا مشاهده کرده‌اید که بعد از انجام آن احساس راحتی عمیقی به شما دست می‌دهد.
در طول انجام ماساژ سنگ داغ سنگ‌های صاف و گرم در قسمت‌های خاصی از بدن قرار می‌گیرند. این نوع سنگ‌ها سنگ‌های عادی نبوده بلکه سنگ‌های آتشفشانی هستند که قابلیت نگه داشتن بسیار بالای گرما در خود را دارند. بر اساس یافته محققان این سنگ‌ها می‌توانند ۱۳۰ تا ۱۴۵ درجه سانتی گراد گرم گردند.

ماساژ سنگ داغ - ماساژ سنگ داغ در اصفهان - سالن ماساژ | کلینیک تخصصی اصفهان ماساژ

ماساژ درمانى سنگ داغ چیست؟

طى یک ماساژ سنگ داغ، تکنیک‌هاى ماساژ منظم استفاده مى‌شود. به هر حال، درمانگر اغلب با سنگ‌هاى داغ که روى نقاط خاص بدن قرار داده مى‌شوند، کار مى‌کند.
سنگ‌ها یکدست و صاف هستند و معمولاً از نوع سنگ‌هاى آتشفشانى به نام بازالت مى‌باشند. این سنگ‌هاى خاص به دلیل حفظ گرما انتخاب شده‌اند. سنگ‌هایى که براى یک ماساژ سنگ داغ استفاده مى‌شوند، قبل از استفاده، داخل آب داغ قرار داده مى‌شوند تا داغ گردند. سپس آن ها را در نقاط خاصى از بدن قرار مى‌دهند؛ مانند: پشت، شکم، صورت، دست ها، پاها.
تعدادی از ماساژورها، سنگ‌ها را در دستشان نگه مى‌دارند و از آن ها براى ماساژ دادن استفاده مى‌کنند. این به درمانگر کمک مى‌کند تا بدون فشار زیاد به عضلات عمیق‌تر برسد و به آرام کردن بیشتر مشتریان خود کمک شایانی نماید.
برخی اوقات، سنگ‌هاى سرد را مى‌توان روى صورت یا پس از استفاده از سنگ‌هاى گرم، به کار برد. درجه حرارت سرد، به آرام کردن عروق خونى متورم و تسکین پوست گرم کمک مى‌کند.
این نوع درمان سنگ گرم، تصور مى‌شود که حدود دوهزار سال پیش در کشور چین آغاز شده است. پس از آن، تکنیک استفاده از سنگ براى درمان، در بسیارى از فرهنگ‌هاى مختلف از جمله آمریکا، آفریقا، مصر و هند استفاده شده است.

ماساژ سنگ داغ  - سالن ماساژ در اصفهان | کلینیک تخصصی اصفهان ماساژ

گام به گام ماساژ سنگ داغ

اولین گام: سنگ های ماساژ را درون سینک ظرفشویی گذاشته و آن ها را با آب و صابون به خوبی شستشو دهید. همچنین آن ها را چندین بار با فشار قوی آب بشویید تا خوب تمیز شوند.
دومین گام
: سنگ ها را درون یک زودپز برقی یا ماهی تابه گذاشته و بقیه حجم ظرف را پر از آب کنید.
سومین گام
: حرارت را بر روی عدد کمی تنظیم کنید، و به سنگ ها اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه گرم شوند. سنگ ها نباید آنقدر داغ شوند که نتوان آنها را در دست گرفت یا باعث سوختگی پوست شخص تحت ماساژ شوند.
چهارمین گام
: شخص مورد نظر را به پشت بر روی میز یا تخت بخوابانید. آن شخص می تواند لباس نازکی بپوشد و حتما نباید لخت باشد. بدن شخص را با یک دستمال نازک پوشانید تا از سرما خوردگی او جلوگیری شود.
پنجمین گام
: سنگ های داغ شده را در این نواحی قرار دهید؛ بالای پای چپ، میان ران، پشت زانو و بر روی عضله دوقلو ساق پا. در همین حال شروع به ماساژ دادن پای راست کنید. اگر کمی روغن ماساژ اضافه کنید دستان شما راحت تر بر روی پوست شخص تحت ماساژ حرکت می کنند.
ششمین گام
: بزرگترین سنگ ماساژ موجود بر پای چپ شخص را بر داشته و آن را بر روی پای راست بکشید (به صورت رفت و برگشتی از پاشنه تا بالای ران)
هفتمین گام
: سپس همانطور که سنگ ها را بر روی پای چپ گذاشتید، آن ها را بر نقاط مختلف پای راست نیز قرار دهید. سنگ ها را ۲ تا ۳ دقیقه بر روی هر پا بگذارید. بعد از آن پای چپ را ماساژ دهید و بزرگترین سنگ موجود بر روی پای راست را برداشته و ... .
هشتمین گام
: سپس یکی از سنگ های بزرگ را در پایین ترین نقطه کمر فرد گذاشته و مثل قبل چند دقیقه صبر کنید. در همین حین قسمت های بالاتر را ماساژ دهید. ابتدا ماساژ دهید،‌ سپس سنگ بزرگ را برداشته و به صورت رفت و برگشتی بر روی عضلات کمر بکشید.
نهمین گام
: سنگ های داغ را بر روی گردن،‌ کتف ها و کمر شخص قرار دهید. ۲ تا ۳ دقیقه صبر کرده و سپس عضلات بزرگ کمر را ماساژ دهید (مثل قبل: ابتدا ماساژ دستی سپس ماساژ سنگی). تنوع ماساژ دست خودتان است،‌ برای مثال می توانید کمر را به دو ناحیه تقسم کرده (مانند پاها)، سنگ ها را ابتدا بر روی یک طرف گذاشته و طرف دیگر را ماساژ دهید و ... . بعد از پایان ماساژ برای پشت بدن، شخص را برگردانید و تمامی موارد گفته شده را برای جلوی بدن نیز انجام دهید.
توجه!!!!
هیچ موقع سنگ های داغ را بر روی صورت شخص نگذارید چون که پوست صورت حساسیت بیشتری به حرارت دارد و احتمال آسیب آن زیاد است.


ابزار ماساژ سنگ داغ - ماساژ سنگ داغ در اصفهان - سالن ماساژ | کلینیک تخصصی اصفهان ماساژ

سنگ‌های ماساژ سنگ داغ در کجای بدن قرار می‌گیرند:

نقاط قرارگیری این نوع سنگ‌ها به وسیله درمانگر مشخص می‌شود اما به صورت معمول این سنگ‌ها در این نقاط قرار می‌گیرد:
• در امتداد ستون فقرات
• بالای معده
• بر روی قفسه سینه
• بر روی دست و پاها
• و بر روی صورت
درمانگر ممکن است این سنگ‌های داغ را به روش‌های مختلفی حرکت دهد مانند:
• حرکت دایره‌ای
• حرکت ضربه‌ای
• به صورت ارتعاشی
• و …
گاهی اوقات سنگ‌های سرد نیز در ماساژ سنگ داغ مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا این نوع سنگ‌ها پس از قرار دادن سنگ‌های گرم بر روی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند به منظور آرام کردن رگ‌های خونی تحریک شده و حفظ سلامت پوست.
تقریبا می‌توان گفت مانند تمامی ماساژها ماساژ سنگ داغ نیز یک جایگزین برای بسیاری از درمان‌های پزشکی است. از این نوع ماساژ برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود.

ماساژ سنگ داغ - تاثیر ماساژ سنگ داغ در سلامتی - سالن ماساژ | کلینیک تخصصی اصفهان ماساژ

فوائد ماساژ سنگ داغ

علاوه بر آرامش عمیق، چندین فایده دیگر برای ماساژ سنگ داغ وجود دارد. اینها شامل:
۱. تسکین درد ماساژ سنگ داغ به طور خاص با تسکین علائم در افراد با مشکلات مختلف، مانند فیبرومیالژیا و سایر اختلالات خود ایمنی مرتبط است. چندین تحقیق از جمله در مورد فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید با تکنیکهای ماساژ متوسط را با کاهش درد و افزایش دامنه حرکت مرتبط ساختند.
۲. رفع استرسماساژ سنگ داغ یک روش موثر برای رفع استرس است. چندین تحقیق نشان داده است که ماساژ استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد و سلامت قلب و عروق را بهبود می‌بخشد.
۳. افزایش انعطاف مفصل
تنش عضلات می‌تواند ایجاد مشکل کند و درد بیشتری را به سوی مفاصل ببرد. ماساژ به آرام شدن عضلات کمک می‌کند که حرکت کردن را برای شخص آسانتر و راحت‌تر می‌کند. افرادی با اختلالات مفصلی خاص نیز می توانند به خصوص از ماساژ سنگ داغ بهره ببرند.
۴. کاهش تنش و اسپاسم عضلانی
عضلاتی که تحت تنش و اسپاسم هستند می‌توانند موجب درد زیادی شوند و با زندگی روزانه تداخل ایجاد کنند. کاهش التهاب و تنش در عضلات اسکلتی هم اسپاسم عضلات و هم درد را کاهش می‌دهد. قبلا گفته شد، ماساژ و استفاده از سنگ داغ می‌تواند آرامش عضلات و مفاصل را در بدن تقویت کند و درد و اسپاسم را کاهش دهد.
۵. خواب بهتر
بسیاری از افراد نمی‌توانند خوب بخوابند. عواملی همچون استرس، بی خوابی و مشغولیت‌های زندگی به این معنی است که آنها بسیار کمتر از ۷ تا ۸ ساعت خواب توصیه در شب می‌خوابند. بررسی برخی از مقالات در مورد اثر بخشی ماساژ نشان می‌دهد که در ارتقا آرامش و خواب در افراد مسن مفید است.

ماساژ سنگ داغ - ماساژ سنگ داغ در اصفهان | کلینیک تخصصی اصفهان ماساژ

تفاوت ماساژ سنگ داغ با ماساژهای دیگر

استفاده از سنگ‌های داغ، این روش را منحصر بفرد می‌کند. سنگ‌های داغ نوعا از جنس بازالت و غنی از آهن هستند و حرارت را در خود نگه می‌دارند. از سنگ‌های رودخانه ای استفاده می‌شود چون در جریان آب رودخانه صاف و نرم شده اند.
برای آماده شدن برای درمان، ماساژور سنگ‌ها را در آب با استفاده از هیتر برقی تا جایی که به محدوده درجه حرارت مشخصی برسند گرم می‌کند. او سنگ‌ها را در نقاط مشخصی از کمر قرار می‌دهد. در حالی که نقاط ممکن است از نظر گرفتگی و سابقه بیماری فرد تفاوت داشته باشد. سنگ‌ها معمولا در طول دو طرف ستون مهره‌ها در کف دستان و روی ساق پا یا بین شست پا قرار داده می‌شوند.
حرارت متمرکز، ماهیچه‌ها را گرم و رها می‌کند و به تراپیست اجازه می‌دهد عمیق تر ماساژ دهد.
در حالی که خیلی از ماساژور از آناتومی به عنوان راهنمای نقاط قرارگیری سنگ‌ها استفاده می‌کنند؛ برخی از آنها هم سنگ‌ها را بر نقاطی که گمان می‌رود انرژی ذهن و بدن را به تعادل می‌رساند، قرار می‌دهند. تاریخ استفاده از سنگ‌های داغ برای درمان بر می‌گردد به زمانی که بومیان آمریکا سنگ‌ها را با آتش برای دردهای عضلانی گرم می‌کردند. ماساژ درمانی مدرن با سنگ داغ، توسط ماری نلسون، ماساژور آریزونا اعتبار بخشیده شد. کسی که روش سنگ درمان را به عنوان تکنیکی مجتمع از سنگ داغ و ماساژ درمان کننده بسط داد.


ماساژ سنگ داغ - ماساژ سنگ داغ در اصفهان - ماسور تخصصی ماساژ | کلینیک تخصصی اصفهان ماساژ

خطرات ماساژ سنگ داغ برای افراد مختلف

علیرغم مزایای خاص و پر تعدادی که در رابطه با ماساژ سنگ داغ وجود دارد این ماساژ برای همه مناسب نیست. برخی از افراد هستند که نباید ماساژ و بخصوص ماساژ سنگ داغ در مورد آنها انجام شود. برای ماساژ سنگ داغ، برخی از مواقع منع مصرف یا عواملی که به معنای این است که شخص نباید این درمان خاص را انجام دهد وجود دارد که در زیر بیان شده است.
زخمهای پوستی
: هر کسی که زخمی روی پوست دارد باید از ماساژ سنگ داغ اجتناب نماید تا زمانی که زخمها بهبود یابند. کبودی جدید یا شدید، بریدگی یا خراش، آفتاب سوختگی یا واریس خطر صدمه ماساژ یا زخم را افزایش می‌دهند. آنها همچنین شانس عفونت ایجاد شده از طریق باکتری‌های موجود در روغنهای ماساژ یا سنگها را بالا می‌برند.
عفونت یا بیماری
: این ممکن است عادی به نظر برسد اما هر کسی که مبتلا به تب، سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد باید از ماساژ اجتناب کند تا زمانی که بهتر شود. فرد مبتلا به تب ممکن است میکروب‌های خود را افزایش دهد و همچنین تنظیم دمای بدن مشکل خواهد بود. این باعث می‌شود که آنها احساس ناراحتی بشتری نسبت به سنگ‌های داغ بر روی پوست خود داشته باشند.
بیماری قلبی
: بیماری قلبی می‌توان موجب ورم یا مشکلات در رگها یا عروق پا شود که هر دو اثر منفی ایجاد شود بوسیله ماساژ است. شخص باید با ماساژور در مورد مشکلات سلامتی که دارد صبحت کند بنابراین آنها می‌توانند از خطرهای بالقوه آگاه شوند.
دیابت
: بیماری دیابت بر عملکرد اعصاب و رگهای خونی در انگشتان و پاها اثر می‌گذارد. افراد دیابتی احساس را در دستها و پاهایشان از دست می‌دهند که باعث می‌شود که اگر زخم و یا سوختگی رخ دهد، قادر به تشخیص آن نباشند. بنابراین وقتی ماساژ روی آنها انجام می‌شود ممکن است در صورت استفاده زیاد از فشار توسط درمانگر متوجه نشوند یا اگر سنگها در حال سوزاندن پوست وی باشند، نتوانند بگویند.
افرادی که تحت تاثیر الکل یا مواد مخدر هستند
: مواد مخدر و الکل با ماساژ خوب هماهنگ نمی شوند. در هر دو مورد توانایی بازخورد در صورت نیاز را مختل می‌کند و همچنین بر قضاوت شخص اثر می‌گذارد و شخص کنترلی برا عکس العملهای خود ندارد. علاوه بر این ماساژ بر روی چنین افرادی ممکن است موجب احساس سرگیجه شود. نوشیدن الکل این احساس را بدتر می‌کند.
بارداری
: ماساژ قبل از زایمان می‌تواند بسیار آرامبخش باشد و برای بسیاری از زنان به هنگام بارداری مفید است. با این حال برخی از ماساژورها با استفاده از سنگ داغ روی زن بادار راحت نیستند.

اثرات ماساژ سنگ داغ - انواع ماساژ سنگ داغ  - سالن ماساژ | کلینیک تخصصی اصفهان ماساژ

کلینیک تخصصی اصفهان ماساژ

نگاهی مختصر برخدمات ارائه شده کلینیک

مرکز اصفهان ماساژ مرکز اصلی ماساژ در اصفهان دارای مجوز رسمی از فدراسیون پزشکی ورزشی و انجمن طب سنتی، همراه ماساژور های حرفه ای خانم و ماساژور های متخصص آقا و دارای مدرک معتبر واز همه مهمتر مدیریت قوی و متفاوت سعی بر آن دارد بهترین خدمات ماساژ در اصفهان را به شما ارائه کند تا شما عزیزان لحظاتی آرامش بخش را در اصفهان ماساژ تجربه کنید.مدیریت کلینیک اصفهان ماساژ با هدف خود را بر این گذاشته است که با ارائه ی خدمات باور نکردنی رضایت مندی شما را افزایش دهد چرا که در مجموعه اصفهان ماساژ الویت اول و آخر شما عزیزان هستید. مختصری از فعالیت های مجوعه اصفهان ماساژ به شرح زیر می باشد.
ماساژ تایلندی: تیم حرفه ای و متخصص کلینیک اصفهان ماساژ، ماساژ تایلندی که یکی از هنرهای کهن شفا بخشی در طب سنتی تایلندی است را به بهترین نحوه و در بهترین محیط به شما ارائه می کنند.
ماساژ سوئدی: باتوجه به اینکه ماساژ سوئدی اولین روش ماساژ مدرن در غرب است را می توانید در اصفهان ماساژ دریافت کنید و از آن لذت ببرید.
ماساژ سنگ داغ: اگر شما نیز علاقه به ماساژ داشته و به مراکز ماساژ مراجعه کرده باشید قطعا نام ماساژ سنگ داغ را شنیده‌اید. ماساژ سنگ داغ یکی از انواع ماساژ‌هایی است که در مرکز تخصصی اصفهان ماساژ عرضه می گردد.
ماساژ رویال تایلندی
: ماساژ رویال تایلندی ترکیب کاملی است از یک ساعت ماساژ رویال تایلندی و ۳۰ دقیقه ماساژ سر و صورت است شما می توانید در اصفهان ماساژ این نوع ماساژ را دریافت کنید.
ماساژ آروماتراپی: کلمه ی آروماتراپی از دو واژه ی آروما به معنای عطر یا بو و تراپی به معنای درمان یا معالجه تشکیل شده است با انجام این ماساژ در مجموعه اصفهان ماساژ می توانید به افزایش گردش خون و از بین بردن سموم بدن خود کمک کنید.
ماساژ شمع: با توجه به اینکه ماساژ شمع باعث تسکین درد با استفاده از روغن گرم گیاهی تاثیر بسیار زیادی در تسکین دردهای عضلانی استخوانی و اسپاسم ها دارد، چنانچه شما از درد های عضلانی رنج می برید می توانید در مرکز تخصصی اصفهان ماساژ از ماساژ شمع کمک بگیرید.
ماساژ صورت: ماساژ صورت ماساژی است منحصر به فرد برای کسانی که می خواهند صورتی سالم ،جوان و شاداب داشته باشند.ماسورهای حرفه ای اصفهان ماساژ با سال ها تجربه این ماساژ را به شما ارائه می کنند.
ماساژ کمپرس گیاهی: این ماساژ در کاهش کوفتگی بدن و تسکین و آرامش بخشی و بهبود جریان خون تاثیرات معجزه آسایی دارد و مدت زمان استفاده از ماساژ کمپرس گیاهی طبق خواسته شما ۶۰، ۹۰ و ۱۲۰ دقیقه می باشد.
از جمله خدمات دیگر در کلینیک اصفهان ماساژ می توان به خدمات اسپا، ماساژ سر، ماساژ دست، ماساژ پا، ماساژ پرفرمنس و ماساژ شکلات می باشد.

دیگر مقالات
تمامی حقوق این سایت متعلق به ماساژ اصفهان می باشد